Albion Well Represented On MIAA Academic Honor Roll

Nearly 110 Albion College student-athletes and student athletic trainers have been placed on the Michigan Intercollegiate Athletic Association’s Academic Honor Roll for achieving at least a 3.5 grade point average for both semesters and lettering in their respective sport during the 2012-2013 academic year.

Ten Britons – men’s soccer players Andy Bieber and Denny O’Dowd, football defensive back, Wes Dolen, track & field athletes Abby Hess, Kristin Nelson, and Amanda Weaver, golfer Mariah Fiorillo, softball outfielder Jessica Koehler, women’s soccer player Rachel Reem, and volleyball player Jessica Weiler – achieved special distinction for being placed on the academic honor roll all four years.

In addition to the individual awards, eight Albion squads qualified for the league’s Team GPA Award by compiling a 3.3 GPA. The men's golf, men's tennis, softball, volleyball, women's cross country, women's swimming and diving, women's tennis, and women's track and field gained the award.

The complete list of student-athletes from Albion placed on the MIAA Academic Honor Roll follows. The asterisk symbol denotes the number of years each student-athlete has earned the award.

Name

Cl.

Sport

Hometown/High School

Kacey Anderson*

Sr.

Softball

Williamsburg/Elk Rapids

Alex Archer*

Sr.

Men’s Golf

Grand Ledge/Grand Ledge

Ricky Atkins*

Jr.

Men’s Tennis

West Bloomfield/ Cranbrook Kingswood

Brad Baker**

Jr.

Men’s Cross Country/Track & Field

Ann Arbor/Ann Arbor Pioneer

Austin Bateman***

Jr.

Men’s Swimming & Diving

Royal Oak/Royal Oak

Amy Bell***

Jr.

Women’s Swimming & Diving

Farmington Hills/Farmington

Avi Bhattachan*

Sr.

Men’s Soccer

Lalitpur, Nepal

Andy Bieber****

Sr.

Men’s Soccer

Macomb/Dakota

Katie Blumberg***

Jr.

Women’s Tennis

Farmington Hills/Farmington

Brad Bogus*

Fr.

Men’s Lacrosse

Lake Orion/Lake Orion

Mitchell Borchers**

So.

Men’s Cross Country

Grand Haven/Grand Haven

Kara Bowers**

So.

Women’s Swimming & Diving/ Lacrosse

Ann Arbor/Ann Arbor Huron

Zach Brigham**

So.

Football/Athletic Training

Concord/Concord

Dana Brooks**

Jr.

Men’s Golf

Wooster, Ohio/Triway

Michelle Burke**

Sr.

Women’s Cross Country/Track & Field

Jackson/Vandercook Lake

Mark Cardy*

Fr.

Men’s Cross Country/Track & Field

Saint Clair Shores/Lakeview

Alex Carey*

Fr.

Women’s Cross Country/Track & Field

Royal Oak/Marian

C.J. Carroll***

Sr.

Football

Warren/Fitzgerald

Alissa Castellanos*

So.

Volleyball

Battle Creek/Calhoun Christian

Mitchel Clark*

Fr.

Football

Stockbridge/Stockbridge

Mitch Clinton*

Fr.

Men’s Cross Country/Track & Field

Plymouth/Plymouth-Canton

Marissa Cloutier***

Jr.

Women’s Tennis

Grosse Ile/Grosse Ile

Brad Collins***

Sr.

Men’s Swimming & Diving

Saginaw/Heritage

Ben Crawford*

Fr.

Baseball

Ortonville/Ortonville Brandon

Candace Cullens*

Fr.

Volleyball

Ada/Forest Hills Central

Brett de Bear***

Jr.

Women’s Basketball

Plymouth/Plymouth-Salem

Lauren DeLuyck**

Sr.

Volleyball

West Bloomfield/West Bloomfield

Ryan Denha*

Fr.

Football

Rochester Hills/Stoney Creek

Rachel Derocher**

So.

Women’s Cross Country/Track & Field

White Lake/Holly

Wes Dolen****

Sr.

Football

Lansing/East Lansing

Olivia Dynes*

Jr.

Women’s Swimming & Diving

Decatur, Ind./Adams Central

Mariah Fiorillo****

Sr.

Women’s Golf

Weidman/Chippewa Hills

Michael Fischbach*

Fr.

Baseball

Valencia, Calif./Valencia

Stephen Foster**

So.

Men’s Soccer

Livonia/Churchill

Becca Gadouas**

Jr.

Athletic Training

Portage/Hackett Catholic Central

Anne Galus***

Jr.

Women’s Soccer

Saginaw/Heritage

Joshua Gaudette*

Fr.

Men’s Golf

Grosse Ile/Grosse Ile

Ken Gibbons**

Sr.

Men’s Golf

Toledo, Ohio/Bowsher

Haley Gitre***

Jr.

Volleyball

Commerce Township/Lakeland

Becca Guntz***

Jr.

Women’s Cross Country/Track & Field

Coloma/Coloma

Jonathan Gurnee*

Fr.

Men’s Tennis

Midland/Dow

Adam Hahn**

So.

Football

Commerce Township/Lakeland

Holly Hall***

Jr.

Athletic Training

Albion/Concord

Anna Hargrove*

Fr.

Women’s Swimming & Diving

Milan/Milan

Jordan Hempfling*

Fr.

Men’s Lacrosse

Midland/Dow

Theresa Hencsie*

Fr.

Women’s Cross Country/Track & Field

Troy/Troy

Abby Hess****

Sr.

Women’s Cross Country/Track & Field

Dexter/Dexter

Jalyn Ingalls**

Jr.

Volleyball

Ellsworth/Ellsworth

Jeff Irish*

So.

Men’s Lacrosse

Milford/Detroit Catholic Central

Chris Jakubik*

Jr.

Football

Grand Blanc/Grand Blanc

Justin Jevicks**

Jr.

Men’s Track & Field

Hastings/Hastings

Margaux Kabodian*

Fr.

Women’s Tennis

Novi/Mercy

Laura Kelly*

Fr.

Women’s Cross Country/Track & Field

Saint Louis/Saint Louis

Lauren Kettle**

Jr.

Women’s Swimming & Diving

Milford/Milford

Brent Koaches***

Sr.

Men’s Golf

Midland/Dow

Jessica Koehler****

Sr.

Softball

Ira/Marine City West

B.J. Konkle**

Sr.

Baseball

Marshall/Marshall

Kyle Kowal*

So.

Baseball

Fraser/Fraser

Ross Kynast*

Fr.

Men’s Tennis

Highland/Mason

Austin Lelle*

Jr.

Men’s Swimming & Diving

Albion/Albion

T.J. Lurie*

So.

Baseball

Huntington Woods/ Cranbrook Kingswood

Lee Madziar*

So.

Baseball

Essexville/Garber

Evan Malecke***

Sr.

Men’s Soccer

South Lyon/Detroit Catholic Central

Adam Mazza***

Sr.

Baseball

Macomb/Dakota

Brad Melpolder**

Jr.

Men’s Swimming & Diving

Hamilton/Hamilton

Matt Melvin*

Sr.

Men’s Cross Country/Track & Field

Bangor/Bangor

Kurt Miller***

Jr.

Men’s Soccer

Ann Arbor/Dexter

Kyle Missant*

Fr.

Men’s Lacrosse

Macomb/ L'Anse Creuse

Anthony Moon***

Sr.

Athletic Training

Kalamazoo/Paw Paw

Emily Morlock**

So.

Women’s Cross Country/Track & Field

Ionia/Ionia

Paxton Mueller*

So.

Volleyball

Monroe/Ida

Kristin Nelson****

Sr.

Women’s Track & Field

Iron Mountain/Iron Mountain

Michelle Norgren*

Sr.

Softball

Carleton/Airport

Denny O’Dowd****

Sr.

Men’s Soccer

Virginia Beach, Va./Bishop Sullivan

Julie Okorn*

Jr.

Women’s Swimming & Diving

West Bloomfield/International Academy

Zachery Page*

Fr.

Men’s Track & Field

Olivet/Olivet

Carl Pressprich*

So.

Men’s Lacrosse

Ann Arbor/Gabriel Richard

Lauren Rao*

Sr.

Women’s Swimming & Diving/Athletic Training

Troy/Notre Dame Prep

Rachel Reem****

Sr.

Women’s Soccer

Birmingham/Seaholm

Alana Retzer**

So.

Women’s Cross Country/Track & Field

Charlotte/Charlotte

Nate Ross*

Sr.

Football

Fowlerville/Fowlerville

Michelle Samson**

So.

Women’s Cross Country

Allen Park/Allen Park

MacKenzie Sanford*

Sr.

Softball

Burleson, Texas/Grosse Ile

William Schmidt***

Jr.

Men’s Swimming & Diving

Rochester/Stoney Creek

Alex Schumaker***

Sr.

Baseball

Clinton Township/Chippewa Valley

Mike Schypinski**

Sr.

Baseball

Sterling Heights/De La Salle

Ashok Selby*

Jr.

Men’s Lacrosse

Northville/Northville

Eric Shimmel**

Jr.

Baseball

Warren/Cousino

Joe Silvestri*

So.

Men’s Lacrosse

Novi/Detroit Catholic Central

Jeremy Simms*

Sr.

Men’s Lacrosse

Montrose/Powers Catholic

Victoria Sochor**

So.

Women’s Cross Country/Track & Field

Portland/Portland

Brian Spencer*

Sr.

Football

East Lansing/East Lansing

Elaine Starkey*

Sr.

Athletic Training

Grand Haven/Grand Haven

Laura Steavenson**

So.

Women’s Swimming & Diving

Ann Arbor/Dexter

Don Strite*

Jr.

Men’s Cross Country/Track & Field

Ann Arbor/Ann Arbor Community

Michael Tolkacz**

So.

Men’s Soccer

Novi/Detroit Catholic Central

Katrina Tooker*

Fr.

Women’s Golf

Allegan/Allegan

Claire Van Raaphorst***

Jr.

Women’s Swimming & Diving

Rochester/Stoney Creek

Isaac Veysey-White**

Sr.

Men’s Cross Country/Track & Field

Quincy/Quincy

Ryan Watson*

Fr.

Men’s Basketball

Delton/Delton-Kellogg

Amanda Weaver****

Sr.

Women’s Cross Country/Track & Field

Marshall/Marshall

Jessica Weiler****

Sr.

Volleyball

Matteson, Ill./Marian Catholic

Andrew White*

Fr.

Men’s Golf

Auburn Hills/Rochester Adams

Megan Wickens***

Jr.

Women’s Cross Country/Track & Field

Livonia/Franklin

Lindy Williams**

Jr.

Women’s Swimming & Diving

Sylvania, Ohio/Sylvania Southview

Melissa Wilson**

So.

Volleyball

Troy/Sterling Heights

Alyssa Wright*

Fr.

Women’s Track & Field

White Pigeon/White Pigeon

Alex Yaw**

Jr.

Softball

Birmingham/Seaholm